ci haberler

CI 11. Yılında Sanatseverleri Buluştumaya Hazırlanıyor

Contemporary Istanbul, 11. yılında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ve İstanbul Kongre Merkezi’nde, 3-6 Kasım tarihleri arasında İstanbul’u çağdaş sanatla buluşturmaya hazırlanıyor. Bu yıl da önde gelen çağdaş sanat galerilerini 13.600 m2'ye yayılan bir alanda alan ağırlayacak olan CI, bölgesel karakterinden aldığı güçle tüm dünyaya hitap eden bir çağdaş sanat fuarı konumunda yer alıyor.
devamı +
Contemporary Istanbul, 11. yılında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ve İstanbul Kongre Merkezi’nde, 3-6 Kasım tarihleri arasında İstanbul’u çağdaş sanatla buluşturmaya hazırlanıyor. Bu yıl da önde gelen çağdaş sanat galerilerini 13.600 m2'ya yayılan bir alanda alan ağırlayacak olan CI, bölgesel karakterinden aldığı güçle tüm dünyaya hitap eden bir çağdaş sanat fuarı konumunda yer alıyor. 

CI bu yıl bir ilke imza atarak gerçekleştireceği Collectors’ Stories sergisinde Türkiye’nin önde gelen 60 özel çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri sanatseverlerle bir araya getirecek. Contemporary Istanbul’un bu yılki programının yeniliklerinden biri de ilk defa Susan McMurrain direktörlüğünde sanatseverlerle buluşacak CI Design olacak. Solo Shows kapsamında bu yıl da sanatçıların kişisel projelerini sanatseverlerle buluşturacak. CI Dialogues bu yıl 3 gün boyunca 50’den fazla sanat profesyonelini, sanatçıyı ve koleksiyoneri çağdaş sanatın durumunun yanı sıra ekonomisinin ve piyasasının güncel niteliklerini değerlendirmek üzere bir araya getirecek. Plugin bu yıl da galeriler, mimarlık ve tasarım stüdyoları, yeni medya ile ilgili yaratım atölyeleri, oyun laboratuvarları, dijital sanat kolektifleri ve proje mekânları gibi inisiyatifleri bir araya getirecek.    


CI Yorum: Türkiye Çağdaş Sanat Piyasası Üzerine Görüşler

Türkiye ve uluslararası sanat sektörünün farklı aktörlerindan aldığı destek ile yoluna devam eden Contemporary Istanbul 11. edisyonunu 3 – 6 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştiriyor. 10 yıldır İstanbul’u ve Türk çağdaş sanatını merkezine alarak Kafkaslar, Rusya ve Orta Doğu ile birlikte bütün bölgenin çağdaş sanatına ev sahipliği yapan Contemporary Istanbul, bölgenin en önemli çağdaş sanat fuarı olma sorumluluğunu bugün her zamankinden daha fazla önemsiyor. devamı +
Türkiye ve uluslararası sanat sektörünün farklı aktörlerindan aldığı destek ile yoluna devam eden Contemporary Istanbul 11. edisyonunu 3 – 6 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştiriyor. 11 yıldır İstanbul’u ve Türk çağdaş sanatını merkezine alarak Kafkaslar, Rusya ve Orta Doğu ile birlikte bütün bölgenin çağdaş sanatına ev sahipliği yapan Contemporary Istanbul, bölgenin en önemli çağdaş sanat fuarı olma sorumluluğunu bugün her zamankinden daha fazla önemsiyor. 

Bu bağlamda sanat piyasasının önde gelen isimlerine Türkiye ve özellikle İstanbul bağlamında sanat sektörünün içinde bulunduğu güncel durum ve Contemporary Istanbul hakkındaki düşüncelerini sorduk. 

CI Yorum altında derlediğimiz yanıtları buradan görüntüleyebilirsiniz.

Contemporary Istanbul 2016 Yaklaşıyor

Contemporary Istanbul'un 11. yılını siz değerli sanatseverlerle birlikte kutluyoruz.

10 yıldır bölge ve dünya çağdaş sanatının en iyi örneklerini izleyicilerle buluşturan Contemporary Istanbul, bu yıl 3-6 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenleniyor. Geçtiğimiz sene 28 şehir ve 24 ülkeden 102 galeri ve 790 sanatçıya ev sahipliği yapan CI, bu yıl da öne çıkan galeri seçkisinin yanı sıra ilk kez gerçekleştireceği sergi projesi Collectors' Stories ve tasarıma odaklanan CI Design bölümü ile ziyaretçilerini karşılıyor.

Fuar hakkında daha fazla bilgi için web sitemizi takip edebilirsiniz.
devamı +

Dünya Çağdaş Sanatından Örnekler Kasım Ayında İstanbul’da

Contemporary Istanbul Kasım ayında yerli-yabancı galeri seçkisi, yeni bölümleri ve VIP programı ile İstanbul’u hareketlendirecek. Sanatın birleştirici gücünden destek alan Contemporary Istanbul, Türkiye’nin geçtiği süreçte İstanbul’un önemli bir kültür merkezi olarak konumunu pekiştirmeyi hedefliyor.
devamı +
Contemporary Istanbul Kasım ayında yerli-yabancı galeri seçkisi, yeni bölümleri ve VIP programı ile İstanbul’u hareketlendirecek.  Sanatın birleştirici gücünden destek alan Contemporary Istanbul, Türkiye’nin geçtiği süreçte İstanbul’un önemli bir kültür merkezi olarak konumunu pekiştirmeyi hedefliyor.  

İstanbul’u çağdaş sanatla buluşturan Contemporary Istanbul 11. yılında da Akbank ana sponsorluğunda çağdaş sanatın örneklerini sunacak. Bölgesel karakterinden aldığı güçle Orta Doğu, Balkanlar, Kafkasya ve Doğu Akdeniz ülkeleri ile beraber Avrupa ve Amerika'ya uzanan Contemporary Istanbul, tüm dünyaya hitap eden bir çağdaş sanat fuarı konumunda yer alıyor. Bu özelliği ile dünya genelinden sanatçıları ve koleksiyonerleri Türkiye’de ağırlayacak olan Contemporary Istanbul, aynı zamanda tüm dünyaya Türkiye hakkında da olumlu mesajlar veriyor olacak. 
 

İstanbul’un kültür, sanat ve tarih açısından önemli konumunu korumak için tüm sanatçı ve sanat kurumlarına büyük sorumluluk düştüğünü belirten Contemporary Istanbul Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, Contemporary Istanbul’un 11. yılını şu sözleri ile değerlendirdi. Güreli, "Contemporary Istanbul, 11. yılında da Türk çağdaş sanatının yanı sıra içinde bulunduğu bölgenin sanat üretimini de uluslararası bir platformda sunmaya devam ediyor. Contemporary Istanbul olarak her zaman "çağdaş” bir yaşamın destekçisi olduk. 11 yıldır gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışında   ülkemizin bu yönde gelişimi ve tanıtımı için var gücümüzle çalışıyoruz. İstanbul’un bir kültür merkezi olarak arz ettiği önemden yola çıkarak sanatın birleştirici ve hoşgörülü doğasına bugün her zamankinden daha fazla inanıyoruz. Sanatı destekleyen ve sanata yatırım yapmayı bir tutkuya dönüştüren pek çok sanatsever, özellikle çağdaş sanatın günümüz toplumunu yansıtma gücüne inanıyor. 40’tan fazla sanat galerisi, özel çağdaş sanat koleksiyonları, sanat kurumları ve bienal ile birlikte İstanbul’da oldukça dinamik bir çağdaş sanat ortamı var. Etkili bir sanat piyasası gücünü bölgesel konumundan alır. Ne kadar şanslıyız ki İstanbul da içerisinde bulunduğu bölge bakımından son derece önemli bir merkez konumunda” dedi.

MOMART Uluslararası Fuar Raporu Yayımlandı: CI Katılımcı Sayısında En Çok Artış Gösteren Fuar

15 yıldır sanat fuarlarının gelişimini kayıt altında tutan The Art Newspaper, bu yıl ilk defa MOMART işbirliği ile hazırladığı 2016 Uluslararası Fuar Raporu’nu kısa bir süre önce sanat piyasasına duyurdu. Rapor kapsamında incelenen en önemli 40 fuar arasında yer alan Contemporary Istanbul 2011 – 2015 verileri doğrultusunda katılımcı sayısında en çok artış gösteren fuar olarak gösterildi.
devamı +
15 yıldır sanat fuarlarının gelişimini kayıt altında tutan The Art Newspaper, bu yılilk defa MOMART işbirliği ile hazırladığı 2016 Uluslararası Fuar Raporu’nu kısa bir süre önce sanat piyasasına duyurdu. Rapor kapsamında incelenen en önemli 40 fuar arasında yer alan Contemporary Istanbul 2011 – 2015 verileri doğrultusunda katılımcı sayısında en çok artış gösteren fuar olarak gösterildi. Raporda, Contempoary Istanbul’un kaydettiği bu önemli gelişme, İstanbul’un uluslararası çağdaş sanat piyasasında giderek daha da önem kazanan konumu çerçevesinde ele alındı. MOMART raporu aynı zamanda 2011-2015 kıyaslamasında ziyaretçi sayısında da en çok artış gösteren fuar olarak Contemporary Istanbul’u gösterdi. 

 
Rapora göre, sanat çevreleri tarafından özellikle ilgiyle karşılanan Uluslararası İstanbul Bienali ve diğer sanat etkinlikleri ile global sanat piyasasının en önemli uğraklarından biri haline gelen İstanbul; Tokyo, Mexico City, Seul, Singapur ve Şanghay ile birlikte dünyanın en hızlı gelişim gösteren 6 sanat şehri arasında bulunuyor. Fuarlara katılan galeri sayısı bakımından özellikle yüksek artış görülen bu sanat merkezleri arasında İstanbul galerileri, %124’lük bir artış ile 3. sırada yer alıyor. 
+ sonraki haberler