ABOUT GALLERY

Ankara’da 4 şubat 1984 tarihinde yaşam bulan bir galeridir Siyah Beyaz. Siyah Beyaz’ın kuruluş düşüncesi 1980’lerde Paris’te tasarlanır. Faruk Sade, mimarlık öğrenimine yeni boyutlar katmak için gittiği Paris’te sanat ortamının içinde soluk almaya başlar. Mübin Orhon, Mehmet Nazım, Sinan Bıçakçıoğlu ve Kometle aynı apartmanı paylaşmak, aynı sanat etkinliklerinde birlikte var olmak, Selim Turan, Hakkı Anlı, Mehmet İleri, Utku Varlık’la, resimlerin yapımına, sergi salonlarına taşınmasına, sergilenmelerine ortak olmak, sanat tartışmalarında sabahlamak anlamını taşır.

Galeri Siyah Beyaz 1984 yılında kurulduğunda sanat ortamında tavrını nitelikten yana koyan bir galeri olarak dikkat çekmişti. Galerinin başlangıçtaki bu küçük mekanı giderek deneysel işler yapan ve alışılmış kalıpların dışında çalışan sanatçılar için çekici bir güç olmaya başladı. Ne var ki Siyah Beyaz öncelikle genç sanatçıları yenilikçi-deneysel eğilimlerine kucak açmasıyla da öteki galerilerden belli bir ölçüde ayrılmaktaydı. Türkiye’de pek çok galerinin yıllanmış, pazarını bulmuş ve kurumsallaşmış sanatçıların peşine takıldığı göz önünde bulundurulursa, Siyah Beyaz’ın özellikle Ankara’da bu yöndeki ısrarlı tutumu ‘zoru başarmak’ olarak nitelendirebilir.

1992 yılında Siyah Beyaz’a, Siyah Beyaz Özel Şeyler de katıldı. 1994 yılında mekanın iki kat olmasıyla aynı adrese taşınan Özel Şeyler Türkiye’nin ilk tasarım ve takı galerisi olma özelliğine de sahiptir.

1994 yılında L’AFAA (L’Association Française D’Action Artistique) ile birlikte Artist Residence (Res-Artis) programında, kurucu üye olarak yer aldı. Kuruluş aşamasında Avrupa’nın önemli merkezlerindeki seminerlere davet edildi ve bu birikimlerin sonucunda İstanbul, Sultanahmet’teki 3 katlı binasını artist residence "Residence Mosque Bleu, Siyah Beyaz" haline geitrerek Fransa’dan önemli sanatçıları ağırladı. Fransız sanatçıların Türkiye’yi tanıdıkları sırada da, genç çağdaş Türk sanatçılarını Paris’e yolladı. Sanatçılar, Fransa’nın en önemli sanat kurumu olan Cite Des Artes’da misafir edildiler. Kuruluşunda 14 ayrı ülkenin yer aldığı Artist Residence’da tek özel galeri olma özelliğine sahiptir.Ankara’da 4 şubat 1984 tarihinde yaşam bulan bir galeridir Siyah Beyaz. Siyah Beyaz’ın kuruluş düşüncesi 1980’lerde Paris’te tasarlanır. Faruk Sade, mimarlık öğrenimine yeni boyutlar katmak için gittiği Paris’te sanat ortamının içinde soluk almaya başlar. Mübin Orhon, Mehmet Nazım, Sinan Bıçakçıoğlu ve Kometle aynı apartmanı paylaşmak, aynı sanat etkinliklerinde birlikte var olmak, Selim Turan, Hakkı Anlı, Mehmet İleri, Utku Varlık’la, resimlerin yapımına, sergi salonlarına taşınmasına, sergilenmelerine ortak olmak, sanat tartışmalarında sabahlamak anlamını taşır.@@Galeri Siyah Beyaz 1984 yılında kurulduğunda sanat ortamında tavrını nitelikten yana koyan bir galeri olarak dikkat çekmişti. Galerinin başlangıçtaki bu küçük mekanı giderek deneysel işler yapan ve alışılmış kalıpların dışında çalışan sanatçılar için çekici bir güç olmaya başladı. Ne var ki Siyah Beyaz öncelikle genç sanatçıları yenilikçi-deneysel eğilimlerine kucak açmasıyla da öteki galerilerden belli bir ölçüde ayrılmaktaydı. Türkiye’de pek çok galerinin yıllanmış, pazarını bulmuş ve kurumsallaşmış sanatçıların peşine takıldığı göz önünde bulundurulursa, Siyah Beyaz’ın özellikle Ankara’da bu yöndeki ısrarlı tutumu ‘zoru başarmak’ olarak nitelendirebilir.@@1992 yılında Siyah Beyaz’a, Siyah Beyaz Özel Şeyler de katıldı. 1994 yılında mekanın iki kat olmasıyla aynı adrese taşınan Özel Şeyler Türkiye’nin ilk tasarım ve takı galerisi olma özelliğine de sahiptir.@@1994 yılında L’AFAA (L’Association Française D’Action Artistique) ile birlikte Artist Residence (Res-Artis) programında, kurucu üye olarak yer aldı. Kuruluş aşamasında Avrupa’nın önemli merkezlerindeki seminerlere davet edildi ve bu birikimlerin sonucunda İstanbul, Sultanahmet’teki 3 katlı binasını artist residence "Residence Mosque Bleu, Siyah Beyaz" haline geitrerek Fransa’dan önemli sanatçıları ağırladı. Fransız sanatçıların Türkiye’yi tanıdıkları sırada da, genç çağdaş Türk sanatçılarını Paris’e yolladı. Sanatçılar, Fransa’nın en önemli sanat kurumu olan Cite Des Artes’da misafir edildiler. Kuruluşunda 14 ayrı ülkenin yer aldığı Artist Residence’da tek özel galeri olma özelliğine sahiptir.

CONTACT

Kavaklıdere Sokak No: 3/1-2 06540 Çankaya Ankara - Türkiye +90 (312) 467 7234 [email protected] https://galerisiyahbeyaz.com/